Paralajmëron Tahirsylaj: Do të rriten temperaturat, korriku muaji më i nxehtë i vitit - Bota Sot
Paralajmëron Tahirsylaj: Do të rriten temperaturat, korriku muaji më i nxehtë i vitit

Kosova

Paralajmëron Tahirsylaj: Do të rriten temperaturat, korriku muaji më i nxehtë i vitit

Më: 27 qershor 2019 Në ora: 16:55
Foto ilustrim

Temperaturat në vendin tonë kanë shënuar rritje. Gjatë ditëve të fundit të muajit qershor, këto temperatura po shkojnë deri në 32 gradë. Eksperti i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, ka treguar se deri kur do të vazhdojë të mbretërojë mot i tillë në vend

Tahirsylaj thotë se vendi ynë do të vazhdojë të jetë nën ndikimin e masave të nxehta ajrore që vijnë nga pjesa jugperëndimore e rajonit.

“Temperaturat minimale do të luhaten nga 15 deri në 17 gradë celsius, ndërsa ato maksimalet do të luhaten deri në 34 gradë celsius. Gjatë kësaj jave nuk do të ketë reshje të shiut. Do të ketë erë nga ana e jugut dhe jugperëndimit në shpejtësi nga 1 deri 7 metër sekondë”, tha Tahirsylaj.

Tahirsylaj ka bërë të ditur se gjatë muajit korrik do të ketë ngritje të temperaturave, ku ato maksimalet mund të shkojnë deri në 39 gradë celsius.

“Kjo gjendje do të vazhdojë . Muaji korrik do të jetë më i nxehti gjatë stinës së vitit. Temperaturat mund të shkojnë deri në 39 gradë celsius. Gjithnjë bisedojmë për matjet profesionale në shtëpizat meteorologjike nën hije. Në qytete dhe vendbanime urbane këto temperatura mund të jenë më të larta, por nuk janë standarde, sipas Organizatës Botërore Meteorologjike me sëeli në Gjenevë”, thekson Tahirsylaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...