Mbi 2 mijë e 300 persona të pickuar nga rriqrat, një në gjendje të rëndë - Bota Sot
Mbi 2 mijë e 300 persona të pickuar nga rriqrat, një në gjendje të rëndë

Kosova

Mbi 2 mijë e 300 persona të pickuar nga rriqrat, një në gjendje të rëndë

Më: 9 korrik 2019 Në ora: 10:55
Foto

Mbi 2300 persona janë pickuar nga rriqrat vetëm gjatë këtij viti, derisa komuna e Malishevës dhe ajo e Prishtinës prijnë me numrin më të madh të rasteve.

 Nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) kanë bërë të ditur se numri i të pickuarve në Komunën e Malishevës ka arritur në 968, 368 raste në komunën e Suharekës, 273 raste në komunën e Klinës dhe 125 në komunën e Rahovecit.

Sipas tyre, pickimi nga rriqrat ka ndodhur si pasojë e qëndrimit në livadhe të pakositura, në shkurre dhe në stalla, si dhe si pasojë e veshmbathjes joadekuate.

Përndryshe, numër i madh i të pickuarve nga rriqrat është paraqitur edhe në komunën e Prishtinës. Sipas drejtorit të Shëndetësisë në këtë Komunë Bujar Gashit, deri tani rreth 550 persona në këtë komunë janë pickuar nga rriqrat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat