Publikohet marrëveshja, Gjermania ofron ekspertizën e saj për sigurimet shëndetësore në Kosovë - Bota Sot
Publikohet marrëveshja, Gjermania ofron ekspertizën e saj për sigurimet shëndetësore në Kosovë

Kosova

Publikohet marrëveshja, Gjermania ofron ekspertizën e saj për sigurimet shëndetësore në Kosovë

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 11:32
Foto

Kosova dhe Gjermania, respektivisht ministri i shëndetësisë së Kosovës, Uran Ismaili dhe ministri gjerman i shëndetësisë, Jens Spahn, kanë nënshkruar dje një deklaratë të përbashkët bashkëpunimi në mes të dy vendeve.

Në bazë të kësaj marrëveshje e cila është publikuar sot, bashkëpunimi në mes të Kosovës dhe Gjermanisë do të orientohet në katër fusha kryesore.

Fusha e parë dhe kryesore e këtij bashkëpunimi do të jetë ndihma dhe asistimi në funksionalizimin e plotë të Fondit të Sigurimit Shëndetësor.Kjo pritet të bëhet përmes shkëmbimit të ekspertizës, informacionit dhe përvojave në lidhje me organizimin, strukturën dhe reformat në fushën e shëndetësisë. Ndërkohë, rritja e kapaciteteve menaxhuese në spitale përmes asistimit të ekspertëve gjermanë, kualifikimi i profesionistëve shëndetësorë, si dhe mbështetja e akreditimit dhe certifikimi i stafit shëndetësor janë edhe tri fushat tjera të marrëveshjes.

“Kjo DP do të hyjë në fuqi në datën e nënshkrimit. Bashkëpunimi sipas kësaj DP-je mund të ndërpritet nga cilido prej Pjesëmarrësve në çdo kohë përmes njoftimit paraprak me shkrim për Pjesëmarrësin tjetër, nëse është e mundur jo më vonë se gjashtë (6) muaj para datës së dëshiruar të ndërprerjes. Ndërprerja e bashkëpunimit sipas kësaj DP-je nuk ka për qëllim që të ndikojë në zbatimin e aktiviteteve dhe projekteve të iniciuara ose atyre në vazhdim e sipër”, thuhet në marrëveshjen e siguruar nga KALLXO.com

Marrëveshja thotë se kjo mund të arrihet përmes shkëmbimit të ekspertëve, delegacioneve dhe personelit shëndetësor në fushën e shëndetësisë me qëllim të realizimit të trajnimeve afatshkurtra si përmirësimi i aftësive profesionale dhe konsulencës. Ndërkohë, mbështetja e kontakteve të drejtpërdrejta ndërmjet fondacioneve, institucioneve dhe organizatave përkatëse është një tjetër mënyrë që qon drejt implementimit të marrëveshjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...