Në Bjeshkën e Strellcit sot ishte "Dita e Qethave", rit tradicional - Bota Sot
Në Bjeshkën e Strellcit sot ishte "Dita e Qethave", rit tradicional

Kosova

Në Bjeshkën e Strellcit sot ishte "Dita e Qethave", rit tradicional

Nga: A.SH Më: 20 korrik 2019 Në ora: 21:21
Foto

Traditat, shqiptarët kanë t'i ruajnë pavarësisht shumë sfidave.
Në Bjeshkën e Strellcit, ishte "Dita e Qethave", ditë kjo e cila u festua me këngë e valle dhe ushqim tradicional.

Këtë e bëri të ditur vet kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, përmes një postimi në Facebook.

“Shqiptarët me shumë mundime i kanë ruajtur gjithmonë traditat, e po i ruajmë edhe në ditët e sotme.
Në bjeshkën e Strellcit, sot ishte "Dita e Qethave", rit tashmë tradicional, i cili ruhet e kultivohet në viset tona ndër shekuj, ditë kjo që u festua me këngë, valle e ushqim tradicional”, ka shkruar Ramosaj.

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat