Sot i jepet lamtumira gazetares dhe poetes Burbuqe Rushiti - Bota Sot
Sot i jepet lamtumira gazetares dhe poetes Burbuqe Rushiti

Kosova

Sot i jepet lamtumira gazetares dhe poetes Burbuqe Rushiti

Më: 5 gusht 2019 Në ora: 07:32
Burbuqe Rushiti

Sot i jepet lamtumira e fundit gazetares dhe poetes së njohur Burbuqe Rushiti.

Varrimi i të ndjerës bëhet në orën 18:00 në varrezat e qytetit në Prishtinë.

Rushiti ka punuar disa vjet në ish-Radio Televizionin e Prishtinës, në redaksinë e kulturës, ndërsa më pas ishte korrespondente e disa mediave në Turqi përfshirë edhe televizionin NTV.

Rushiti është autore e disa përmbledhjeve me poezi, ndërsa është marrë edhe me përkthime në prozë dhe në poezi, si dhe me kritikë letrare.

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) përmes një komunikate për media ka shprehur ngushëllimet me rastin e ndarjes nga jeta të Burbuqe Rushitit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...