BIK bën kurban mbi 1000 lopë për Bajram - Bota Sot
BIK bën kurban mbi 1000 lopë për Bajram

Kosova

BIK bën kurban mbi 1000 lopë për Bajram

Më: 11 gusht 2019 Në ora: 12:41
Foto ilustrim

Pas faljes së namazit të Kurban Bajramit, në organizimin dhe mbikëqyrje të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, ka nis therja e kurbaneve që janë porositur nga besimtarët e vendit dhe ata nga diaspora.

Në fillim të zbatimit të këtij procesi, i cili sipas Sheriatit është ibadet, është bërë nijeti dhe duaja nga mbikëqyrësit e Kryesisë së BI të Kosovës.

Thertoret ku po bëhet therja e kurbanëve i plotësojnë të gjitha standardet e BE-së dhe njëkohësisht posedojnë licencën “Hallall”.

Kafshët që do të bëhen kurban janë të pajisura me certifikatë të nevojshme nga veterinari dhe theren nën mbikëqyrjen e teknologëve të ushqimit.

Sivjet nga Kryesia e BIK pritet ka paraparë të bëjë kurban mbi 1000 lopë, mishi i kurbaneve do të përgatitet e ruhet në kushte optimale dhe me kohë do t’iu shpërndahet institucioneve të BIK, medreseve, pastaj institucioneve të tjera publike si dhe nevojtarëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...