Aeroporti në rrezik bllokade, nesër grevë 6 orëshe e punëtorëve - Bota Sot
Aeroporti në rrezik bllokade, nesër grevë 6 orëshe e punëtorëve

Kosova

Aeroporti në rrezik bllokade, nesër grevë 6 orëshe e punëtorëve

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 13:18
Aeroporti në rrezik bllokade, nesër grevë 6 orëshe e punëtorëve

Autoritet i Aviacionit Civil ka reaguar lidhur me grevën e punëtorëve të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës.

Përmes një postimi në Facebook, ata kanë thënë se greva është mbajtur nga ora 08:00 e mëngjesit deri në orën 10:00.

Madje, ata kanë paralajmëruar se greva do të vazhdojë edhe nesër për gjashtë orë.

Ky është njoftimi i plotë i Autoritetit të Aviacinit Civil:

Ka vazhduar edhe sot greva e punëtoreve të Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “ Adem Jashari”  e cila është mbajtur nga ora 08:00 deri në orën 10:00, siç ishte paralajmëruar më herët nga kjo sindikatë.

Inspektorët e AAC- së gjatë kohës së grevës  kanë vëzhguar për së afërmi vijimin e operimeve në pajtim me rregullat dhe standardet e zbatueshme për siguri të operimeve dhe nuk kanë vërejtur parregullsi.

Greva pritet të vazhdoj edhe nesër me dt. 21.08.2019 nga ora 08:00 deri në ora 14:00, luten udhëtarët që të monitorojnë komunikatat e ANP “Adem Jashari” dhe të planifikojnë itinerarin e udhëtimeve në koordinim të ngushtë me kompanitë ajrore apo përfaqësuesit e tyre.

Autoriteti i Aviacionit Civil të Kosovës edhe njëherë ju bën thirrje të gjitha palëve që të shfrytëzojnë të gjitha mundësitë e dialogut social për të gjetur një  zgjidhje të pranueshme për palët dhe ndërprerje të grevës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...