Prokuroria nis hetimet ndaj truprojës së Kadri Veselit që sulmoi gazetarin - Bota Sot
Prokuroria nis hetimet ndaj truprojës së Kadri Veselit që sulmoi gazetarin

Kosova

Prokuroria nis hetimet ndaj truprojës së Kadri Veselit që sulmoi gazetarin

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 16:40
Pallati i Drejtësisë

Mëngjesin e sotëm ekipi i Televizionit 7 janë sulmuar nga sigurimi i kryetarit të PDK’së, Kadri Veselit. Gazetari dhe kameramani janë nxjerrë me dhunë nga lokali ku po qëndronte Veseli. E Për këtë sulm, Prokuroria Thmelore e Prishtinës ka nisur hetimet.

Ishin duke  e kryer punën e tyre të raportimit para nisjes së seancës për shpërndarjen e Kuvendit. Por, në momentin që tentuan t’i afrohen Veselit, gazetari Mirlind Behluli dhe kameramani Raif Selimi u sulmuan nga sigurimi i Veselit.

Gazetari Behluli u sulmua me grushte pas kokës nga sigurimi i Veselit.

E për këtë, Prokuroria ka nisur hetimet. Këtë e ka konfirmuar ushtruesi i detyrës së Kryeprokurorit të Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Kujtim Munishi.

“I kemi filluar hetimet ndaj truprojave që kanë qenë të përfshirë, Jemi duke u marrë me rastin”, ka thënë Munishi.

Sulmin ndaj ekipit të T7 e kanë dënuar gjatë ditës së sotme shumë fytyra politike të cilat kanë thënë se një sulm i tillë është i papranueshëm dhe tregon tendencën e PDK’së për të ndaluar fjalën e lirë në media.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat