Vajzat dhe kodimi: diplomohet grupi i parë në Akademinë “Coding Dojo” - Bota Sot
Vajzat dhe kodimi: diplomohet grupi i parë në Akademinë “Coding Dojo”

Kosova

Vajzat dhe kodimi: diplomohet grupi i parë në Akademinë “Coding Dojo”

Më: 6 tetor 2019 Në ora: 15:24
Foto nga diplomimi

Dymbëdhjetë gra e vajza nga Kosova, e kanë përfunduar me sukses programin një-vjeçar për zhvillimin e web aplikacioneve dhe bazave të të dhënave, në Akademinë prestigjoze amerikane “Coding Dojo”.

Inxhinieret e reja të software kanë qenë përfituese të bursave të plota (në vlerë 100,000 Euro) në vitin 2018, të financuara nga Innovation Centre Kosovo, Coding Dojo, GIZ, Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë dhe Ambasada e Suedisë ne Kosovë.

Studentët nga e mbarë bota të diplomuar në Coding Dojo, tashmë punojnë në Google, Apple, Facebook, Amazon, IBM, UBER, LinkedIn, Cisco, HP, Tesla dhe eBay. Një mundësi e tillë për përgatitje profesionale për zhvillim të software është ofruar për herë të parë për të rinjtë nga të gjitha komunitetet në Kosovë.

Drejtori ekzekutiv i ICK-së, Uranik Begu vlerëson tejet të rëndësishëm programin dhe bashkëpunimin me partnerët. “Bashkëpunim i ICK me Coding Dojo është shembulli më i mirë praktik për krijimin e vendeve të reja të punës. Ky program fuqizon në veçanti sektorin e Teknologjisë Informative, dhe jep shpresë për krijimin e një ekonomie të fuqishme të bazuar në dije” u shpreh Begu.

Vjosa Fusha, njëra nga 12 vajzat e diplomuara, thotë që programi i ka ofruar më shumë se sa njohuri për kodim. “Coding Dojo përveq kodimit, na ka shkathtësuar edhe për zgjidhjen e problemeve të ndryshme, nëpërmjet njohurive të fituara. Përvoja përgjatë tërë programit ka qenë mjaft sfiduese, por tepër inspiruese dhe rrjedhimisht e ka transformuar karrieren tonë profesionale”.

Kandidatet e diplomuara janë: Lejla Mustafa, Njomza Alaj, Edona Ukaj, Albiona Hoti, Gresa Mjeku, Veronë Kadriu, Nora Gjergji, Vjosa Fusha, Diarina Mulolli, Arbërie Sinani, Donjetë Hasani dhe Fjolla Avdiu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...