Punëtorët teknik të disa shkollave dhe UP-së protestojnë të martën - Bota Sot
Punëtorët teknik të disa shkollave dhe UP-së protestojnë të martën

Kosova

Punëtorët teknik të disa shkollave dhe UP-së protestojnë të martën

Më: 14 nëntor 2019 Në ora: 14:40
Pamje nga takimi

Nga dita e martë e punëtorët teknik të disa shkollave dhe të Universitetit të Prishtinës, do të protestojnë me kërkesën për rritje të pagave prej 3.50 euro nga janari i vitit të ardhshëm.

Kështu vendosën udhëheqësit e Sindikatës së Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës.

Kryetari i kësaj sindikate, Jusuf Azemi mban takim me kryetarë të disa shoqatave ku do mirët vendim për fillimin e protestave dhe grevave për punëtorët e sektorit privat.

Jusuf Azemi kryetar i Sindikatës së Pavarur në sektorin privat, tha paga duhet të jetë 350 euro nga janari i vitit 2020, përndryshe nuk do të ketë asnjë shërbim nga punonjësit e kompanive private.

Ai njoftoi edhe për një vendim të komunës së Prishtinës që është në favor të këtyre punëtorëve. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat