Ja kush ishin hartuesit e listave të vdekjes? - Bota Sot
Ja kush ishin hartuesit e listave të vdekjes?

Kosova

Ja kush ishin hartuesit e listave të vdekjes?

Më: 15 nëntor 2019 Në ora: 10:46
Foto ilustrim

Gazeta britanike The Guardian i ka kushtuar një artikull të vrarëve të pasluftës në Kosovë. Në këtë artikull ky tekst vë në dyshim nëse vrasësit janë ata që sot jetojnë të lirë apo edhe e kanë në dorë fatin e Kosovës.

Sipas këtij artikulli, zyrtarët e UÇK-së apo Thaçit asnjëherë nuk flasin për ndihmësit e tyre të ekzekutuar, por burime të kësaj gazete thonë kundërshtarët e tyre janë vrarë sa herë që Thaqi është kërcënuar.

Image

Sipas The Guardian, Thaçi ishte legjendar për taktikat e tij të pamëshirshme.

Në vijim artikulli i The Guardian:

Asnjë nga zyrtarët e UÇK-së apo Thaçit nuk flasin për ndihmës të tij të ekzekutuar, por burimet e The Guardian tregojnë ose dëshmitarët, se rivalët e Thaçit ishin vrarë menjëherë pas ai ose ndihmësit e tij i kishin kërcënuar me vdekje.

“Kur filloi lufta, të gjithë donin të jetë i pari,” tha Rifat Haxhijaj, 30 vjeç, një ish-epror në ushtrinë jugosllave, i cili u largua nga UÇK-ja në shtatorin e kaluar (’98) dhe tani jeton në Zvicër. “Për udhëheqjen, kjo nuk ishte vetëm një luftë kundër serbëve – kjo ishte edhe një luftë për pushtet.”

Ndërsa, përfaqësuesi i Thaçit në Zvicër, Jashar Salihu, mohonte akuzat për vrasje. “Këto lloj raportesh janë të pavërteta,” deklaronte ai. “As Thaçi, e as dikush tjetër nga UÇK-ja nuk është i përfshirë në këtë lloj aktiviteti. Qëllimi ynë ka qenë për të krijuar një Kosovë të lirë dhe asgjë më shumë.”

Akuzat janë bërë në intervistat me një duzinë zyrtarët e UÇK-së apo ish-zyrtarë, dy prej të cilëve thanë se kishte dëshmuar ekzekutimet e rivalëve z Thaçit; një ish-diplomat i lartë shqiptar; një ish-zyrtar i policisë shqiptare i cili ka punuar me UÇK-në; dhe diplomatët perëndimorë.

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit dhe një diplomat perëndimor në Ballkan i kishin thënë gazetës se ata ishin në dijeni për ekzekutimet e oficerëve të mesëm, të dyshuar për keq bashkëpunim me serbët, por se ata nuk kishin prova për të lidhur ato vrasje me zotin Thaçi.

Por, sipas Thë Guardian, një diplomat perëndimor i kishte thënë gazetës se zoti Thaçi ishte legjendar për taktikat e tij të pamëshirshme. “Thaçi është angazhuar në disa frikësim mjaft të përafërt çe zyrtarëve në një parti rivale], por asnjëri prej tyre janë vrarë. Ka pasur arrestimet, dhe viktimat pretendojnë rrahjet. Ne nuk mund të provojë se. Thaçi, sipas tyre, ka qenë në Akuza e ekipit që të ndaluar ata dhe ishte në krye të marrjes në pyetje dhe personalisht kërcënuar ata. ”

“Zyrtarët e UÇK-së gjithashtu pretendojnë një fushatë vrasjesh në bashkëpunim të ngushtë me qeverinë shqiptare, të cilat vendosen agjentë të policisë sekrete në dispozicion të UÇK-së.

Dy ish-udhëheqësit e UÇK-së dhe një ish-zyrtar i policisë shqiptare, të intervistuar në Tiranë, tha zoti Haliti, i cili është ambasador i z.Thaçi në Shqipëri, ka punuar me 10 agjentë të policisë sekrete shqiptare për të formuar një rrjet të brendshëm të sigurisë për të heshtur kundërshtarët në Kosovë”, vazhdon më tej artikulli.

Në ditët e para të kryengritjes rebele, në mars të vitit të kaluar, ka pasur raporte të vazhdueshme që Thaçi ekzekutuar personalisht shqiptarëve të Kosovës të cilin ai e kishte quajtur si tors trai apo bashkëpunëtorë. Por nuk ka dëshmitarë që kanë dalë në sipërfaqe.

Kur filloi kryengritja, dhe paratë dhe vullnetarët përmbytur në Shqipëri nga 700.000 shqiptarëve të Kosovës jashtë vendit, ata e gjetën veten në krye të dhjetëra miliona dollarëve. Deri në fund të luftës, zyrtarë të UÇK-së vlerësojnë, UÇK-ja kishte paguar £ 30m të zyrtarëve shqiptarë për armë.

Gazeta më tej citon një vlerësim gati tragjik të Bukoshit për Thaçin, i cili në mandatin e kaluar, madje ishte ministër në kabinetin e tij.

“Kufomat kurrë nuk kanë qenë pengesë në karrierën e Thaçit”, thoshte Bujar Bukoshi, atëherë kryeministër i Rugovës në mërgim.

“Një diplomat perëndimor ka pretenduar se Thaçi kishte planifikuar një përpjekje të pasuksesshme për vrasjen e z Bukoshi majin e kaluar (’99). “Thaçi ka një qëllim të vetëm dhe kjo është për të promovuar veten e tij, për të qenë nr 1,” thoshte Bukoshi për The Guardian.

“Ministri Krasniqi kishte bekimin e z Bukoshi, i cili lejoi ti kaloheshin 3milionë funta UÇK-së, të mbledhura nga administrata e zotit Rugova.

Sipas gazetës, policia në fund të shtatorit ndaloi Krasniqin dhe ndihmësit duke ia konfiskuar armët e tyre. Në një pikë kontrolli të policisë, sipas një ish-komandant i UÇK-së, ai dhe dy shokët e tij u ndaluan përsëri. Tre burra me maska të zeza mbi fytyrat e tyre, duke folur në një theks shqiptar që dallohej nga i shqiptarëve të Kosovës, urdhëroi dy burrat me Krasniqin të shtriheshin në tokë.

“Cila është ajo?” pyeti një person i armatosur, sipas një komandanti të prirur në asfalt.

“Ai në mes”, tha një tjetër. I armatosuri, i cili ia mbajti një pistoletë në kokë Krasniqit, me një gjuajtje. Ai shkarkoi dy të shtëna më shumë në krye të Krasniqit kur ai ra.

Zyrtarët amerikanë gjithashtu kishte raporte se UÇK-ja kishte vrarë Krasniqin, por tha se ka pasur raporte kundërthënëse se ai u vra nga anëtarët e pakënaqur të njësisë së tij.

Pas vdekjes së Krasniqit, një ish-komandant i UÇK-së tha se vrasjet, spastrimet dhe arrestimet u përshpejtuan.
Pasi nisën bombardimet e NATO-s, ranë në Kosovë në prill, dy komandantët më të njohur, Agim Ramadani, dhe Sali Çekaj, u vranë, si thuhet në një pritë serbe.

Edhe pse një ish-oficer i lartë i UÇK-së në Tiranë, tha se zoti Thaçi ishte përgjegjës, një diplomat perëndimor deklaroi se Çeku u vra nga një snajper serb dhe Ramadani në betejë.

Por, ish-oficeri i UÇK-së i ka thënë gazetës se zyrtarët rebelë i kishin thënë Çekajt (Salihut) se ai dhe eprori Tahir Zemaj, duhej të largoheshin nga UÇK-ja, por Çekaj kishte refuzuar. Z. Zemaj iku në Gjermani. “Tahir e dinte se ata ishin të rënda, dhe ai doli jashtë,” tha zyrtari. “Saliu qëndroi, dhe ai u vra.”

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat