Vendimi i BQK-së, protestojnë punëtorët e “Monegos” - Bota Sot
Vendimi i BQK-së, protestojnë punëtorët e “Monegos”

Kosova

Vendimi i BQK-së, protestojnë punëtorët e “Monegos”

Më: 10 dhjetor 2019 Në ora: 10:46
Porotestojnë punëtorët e “Monegos”

Punëtorët e institucionit financiar jo bankar “Monego” sot po mbajnë protestë paqësore përpara Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës duke kërkuar që të hiqet vendimi dhe të fillojnë punën.

“Duart larg nga Monego”, “Na ktheni vendet e punës”, “Na riktheni licencën”, “Atë që nuk na ofroi shteti na ofroi Monego” ishin disa prej parullave që punëtorët mbajtën në duar e që të njëjtat ishin përkthyer edhe në anglisht.

Të premten, BQK mori vendim për heqjen e licencës për këtë institucion dhe atë “IuteCredit”.

Që nga e premtja degët e këtyre dy institucioneve janë mbyllur ndërsa punëtorët janë lënë pushim.

Ndryshe dje aksionarët e “Monegos” i bënë thirrje administratorit të përcaktuar nga BQK që menjëherë të hap degët e kompanisë për të shërbyer kreditë e dhëna.

Sipas tyre, vendimi i administratorit për të pezulluar degët, krijon gjithashtu një pasiguri pune për 250 punonjësit e kompanisë, të cilët janë në mënyrë kritike të nevojshëm për të shërbyer portfolion ekzistues të kredisë.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat