Rikthehet moti i ngrohtë, këto janë temperaturat për nesër - Bota Sot
Rikthehet moti i ngrohtë, këto janë temperaturat për nesër

Kosova

Rikthehet moti i ngrohtë, këto janë temperaturat për nesër

Më: 23 prill 2020 Në ora: 22:42
Ilustrim

Nesër mbi vendin tonë do të mbajë mot kryesisht me diell dhe me pak vranësira.

Në fushat barike do të ketë rënie të lehta dhe graduale. Indeksi UV do të jetë i lartë.

Pjesa perëndimore dhe jugperëndimore do të jetë e mbuluar me vranësira transparente, që i takojnë stadit të lartë të troposferës, mirëpo nuk parashihen reshje, por që do të jenë një sinjal që javën e ardhshme të krijohet një situatë tjetër meteorologjike.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 3-4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 17-18 gradë Celsius.

Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit.

Kushtet biometeorologjike janë në normë për shkak të prezencës aktive të elementeve dhe dukurive meteorologjike, ndërsa kushtet agrometeorologjike paraqiten të kënaqshme, sidomos me prezencën e reshjeve të fundit dhe temperaturave të cilat nuk u paraqiten të ashpra, sikur viteve tjera, kështu që pjesa më e madhe e kulturave të pemëve dhe perimekultura në përgjithësi i shpëtuan ditëve me temperatura të ulëta.

Sasitë reshjeve në rrafshin e Dukagjinit që u regjistruan gjatë ditëve të fundit ishin 5-26 litra për metër katror, ndërsa në rrafshin e Kosovës, sasitë e reshjeve u regjistruan nga 16-51 litra për metër katrorë. 51 litër për metër katror kishte regjistruar stacioni i reshjeve në Podujevë, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat