Erërat shkaktojnë dëme në disa qytete - Bota Sot
Erërat shkaktojnë dëme në disa qytete

Kosova

Erërat shkaktojnë dëme në disa qytete

Më: 16 maj 2020 Në ora: 23:46
Foto ilustrim

Këta janë disa nga imazhet që tregojnë disa nga dëmet e shkaktuara në Pejë të premten.

Erërat e fuqishme që përfshin vendin nuk kaluan pa pasoja.

Por jo vetëm në Pejë, dëme u shkaktuan edhe në zona të tjera.

Nehat Pacollit nga Komuna e Lipjanit për shkak të erërave iu dëmtua biznesi i lodrave që gjendet në mes të sheshit.

Mbuloja e tij pothuajse u shkatërrua nga era e fuqishme që fryu të premten vonë.

Veç erës së fortë, Pacollit iu dëmtua biznesi edhe nga pandemia.

Ai bën përgjegjës Ministrinë dhe qeverinë për humbjet gjatë këtyre muajve.

E jo vetëm ky biznes, edhe shumë të tjera në Komunën e Lipjanit kanë pësuar rënie për shkak të pandemisë së Covid 19.

Drejtori i drejtorisë për Zhvillim dhe Ekonomi në këtë Komunë, Bekim Shabani thotë se ua kanë krijuar lehtësira bizneseve.

Shabani shprehet optimist për fazën e dytë lehtësuese të masave, e cila fillon të hënën.

Ndërkohë përfaqësues të bizneseve në vend janë shprehur vazhdimisht se janë në pritje të pakos së dytë të Qeverisë, që ka synim rimëkëmbjen e ekonomisë.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat