​19 vjet nga rënia e Komandant Tigrit - Bota Sot
​19 vjet nga rënia e Komandant Tigrit

Kosova

​19 vjet nga rënia e Komandant Tigrit

Më: 25 maj 2020 Në ora: 07:37
Fadil Nimani

Sot bëhen 19 vjet nga rënia e dëshmorit Fadil Nimani, i njohur si Komandant Tigri.

Fadil Nimani ishte nga fshati Gërgoc i Gjakovës, një ushtar shqiptar dhe dëshmor i luftës në Maqedoni.

Komandant Tigri iu bashkua forcave shqiptare që luftonin edhe më tutje pas çlirimit të Kosovës për lirinë e shqiptarëve në territoret e administruara nga Maqedonia gjatë viteve 2000.

Më 25 maj të vitit 2001 bie dëshmor në Vaksincë të Kumanovës, duke komanduar Brigadën e 113 “Ismet Jashari-Kumanova”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat