AGK e pranon me shqetësim hapjen televizionit TVV nga Vetëvendosje

Kosova

AGK e pranon me shqetësim hapjen televizionit TVV nga Vetëvendosje

Më: 7 gusht 2020 Në ora: 18:54
TVV

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka pranuar me shqetësim hapjen e televizionit të ri online, TVV, të drejtuar nga partia politike Lëvizja Vetëvendosje.

AGK thotë se themelimi i një mediumi televiziv nga një parti politike është i dëmshëm për lirinë e medieve. Një formë e tillë e funksionimit të televizionit nuk është gazetari.

“Për hapjen e TVV-së nga Lëvizja Vetëvendosje, ka reaguar edhe Federata Evropiane e Gazetarisë përmes një ‘tweet-i’, të publikuar në rrjetin social Twitter. Televizioni i ri online TVV në Kosovë, është i krijuar drejtpërdrejtë nga një parti politike. Kjo nuk është gazetari. Kjo është propagandë në shërbim të politikanëve”, thuhet në reagimin e federatës”.

AGK i bashkohet reagimit të EFJ-së, duke theksuar se hapja e një televizioni të tillë është i dëmshëm dhe i papranueshëm për lirinë e medieve dhe për një shtet demokrati.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat