Qendrës kryesore të skijimit në Kosovë po i shkakton vështirësi pandemia

Kosova

Qendrës kryesore të skijimit në Kosovë po i shkakton vështirësi pandemia

Më: 19 janar 2021 Në ora: 08:59
Foto ilustrim

Shpatet e qendrës më të popullarizuar të skijimit në Kosovë kanë qenë të qeta derisa së fundmi kanë mirëpritur skiatorët në mes të pandemisë së koronavirusit.

Zona e skijimit në Brezovicë është duke pasur 50 përqind më pak turistë, sipas Ljubisa Stojanoviq, kryetar i qendrës së skijimit.

Stojanoviq ka thënë se kjo qendër ka qenë e mbyllur që nga marsi i vitit të kaluar kur pandemia goditi Evropës, por që është rihapur janarin e këtij viti.

“Nëse vazhdon kështu do të jetë shumë e vështirë”, është shprehur ai, raporton AP.

E vendosur në Bjeshkët e Sharrit, rreth 80 kilometra nga jugu u Prishtinës, Brezovica është e populluar me turistë nga Kosova, por edhe nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria.

Stefana Stankoviq ishte njëra prej atyre që po shijonin shtigjet gjatë së dielës e cila ka thënë se njerëzit duhet “të jenë më të relaksuar” sa i përket pandemisë.

“Duhet t’i respektojmë masat, por kjo nuk duhet të ndikojë në jetën tonë, pushimet, kohën për skijim”, ka thënë Stankoviq.

Bizneset e vogla në këtë resort po ashtu kanë hasur në vështirësi për pasur qarkullim.

Dyqanet me pakicë dhe restorantet janë duke mbijetuar me vështirësi për shkak të rënies së turistëve.

“Nuk mund të vazhdojmë kështu, jo. Pa një asistencë sociale nga shteti nuk mund të vazhdojmë tutje”, është shprehur Ridvan Ademi, pronar i Che-Fox i cili ndodhet vetëm pak larg shtigjeve.

Kosova ka raportuar një mijë e 410 vdekje si pasojë e koronavirusit dhe mbi 55 mijë raste të të infektuarve që nga marsi i 2020-ës.

Të dhënat ditore në Kosovë janë përmirësuar dukshëm në javën e fundit, ku qeveria është ende duke zbatuar masa strikte gjatë natës dhe masa të tjera për të parandaluar përhapjen e virusit.

Ky vend ende nuk ka filluar me programin e vaksinimit për çfarë vendi fqinj Shqipëria është zotuar për ta ndihmuar me një numër të vogël dozash për punëtorët shëndetësorë të cilët janë duke u përballur me raste serioze.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat