Borë, erë dhe temperatura nën zero – Ky është moti për dy ditë në Kosovë

Kosova

Borë, erë dhe temperatura nën zero – Ky është moti për dy ditë në Kosovë

Më: 26 janar 2021 Në ora: 18:48
Foto ilustrim

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar për motin që pritet të mbajë nesër dhe pasnesër në vend.

IHMK ka thënë se të mërkurën do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe vende-vende me reshje të dobëta bore, kryesisht në orët e para të ditës, temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri -2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 0 deri 2 gradë Celsius, ndërsa dita e enjte parashihet të jetë me kthjellime të pjesëshme.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -6 deri -4 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 2 deri 4 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi 1-8m/s, ndërsa në pjesën veriperëndimore të Dukagjinit, shpejtësia e erës do të jetë mbi 10m/s.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat