MSH ka hartuar planin për vaksinim, nisin ankesat

Kosova

MSH ka hartuar planin për vaksinim, nisin ankesat

Më: 1 mars 2021 Në ora: 23:58
Ilustrim

SBASHK ka kërkuar që mësimdhënësit të jenë prioriet, Ministria e Shëndetësisë tashmë ka hartuar planin

Këtë muaj bëhen një vit që nga paraqitja e rastit të parë me Covid-19 në vend.

Që nga ajo kohë, numri i të infektuarve nga ky virus ka shkuar në rreth 70 mijë.

E tani kur po paralajmërohet ardhja e vaksinës në Kosovë, Ministria e Shëndetësisë ka hartuar një plan sa i përket grupeve që kanë prioritet për tu vaksinuar.

Ky plan parasheh tre faza ku do të kryhet vaksinimi, e ku gjatë fazes së parë, synohet vaksinimi i perafërsisht 3% të popullsisë së përgjithshme të vendit. Gjatë fazes së dytë, synohet vaksinimi i 17% të popullsise, e gjatë fazes së tretë, synohet vaksinimi i 50% të popullsise.

Në fazën e parë prioritet kanë katër nëngrupe ku përfshihen Të gjithë punëtorët shendetesorë; Banorët ne shtëpitë e moshuarve dhe terë punonjésit sociale; Grup mosha mbi 80 vjec, e Personat me sëmundje kronike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat