Spitalet e mbushura me pacientë të infektuar me COVID-19

Kosova

Spitalet e mbushura me pacientë të infektuar me COVID-19

Më: 11 prill 2021 Në ora: 13:33
Foto ilustrim

Sipas raportit të punës, në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 911 pacientë.

Nga kjo shifër, 750 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 67 pacientë janë të dyshuar – në pritje të rezultateve, 38 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, 707 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë.

Në QKUK janë të shtrirë 377 pacientë:

319, të konfirmuar me Sars Cov-2

18, në gjendje të rënduar

318, me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave:

Klinika Infektive, 117 pacientë

Klinika Infektive II ( Mjekësia Sportive), 77 pacientë

Klinika Infektive III ( Interno), 68 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 86 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 3 pacientë

Mjekimi Intensiv -COVID, 16 pacientë

Klinika e Pediatrisë, 10 pacientë

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 534 pacientë:

431- të konfirmuar pozitivë

20- në gjendje të rënduar shëndetësore

389- me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme:

Spitali i Prizrenit, 113 pacientë

Spitali i Gjakovës, 77 pacientë

Spitali i Pejës, 93 pacientë

Spitali i Gjilanit, 112 pacientë

Spitali i Ferizajt, 70 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 48 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 21 pacientë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat