Dëshmitari: Grupi kriminal ishte në kontakt me SHIK-un dhe Sigurimin e Atdheut - Bota Sot
Dëshmitari: Grupi kriminal ishte në kontakt me SHIK-un dhe Sigurimin e Atdheut

Kosova

Dëshmitari: Grupi kriminal ishte në kontakt me SHIK-un dhe Sigurimin e Atdheut

Më: 11 janar 2018 Në ora: 22:24
Shkumbin Mehmeti

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve të tij.

Mehmeti thotë se ka kishte njerëz të ngarkuar për të fshirë të gjitha gjurmët e krimeve që kryenin pjesëtarët e grupit.

E njëri nga këta, ishte dhe vazhdon të jetë pjesë e Policisë së Kosovës.

Të gjitha këto krime, sipas tij, nuk kishin asnjë lidhje me UÇK-në, ndonëse anëtarët e grupit mund të kenë qenë ushtarë. Por, ata, siç thotë Mehmeti, ishin njerëz që nuk kanë mundur ta tregojnë vetën gjatë luftës.

Grupi, gjithnjë sipas pretendimeve të tij, ishte në kontakt me Sigurimin e Atdheut, por edhe me SHIK-un, organizata ilegale që të dyja. Kjo e dyta, sipas tij, ndonëse ka qenë në dijeni, nuk qëndron prapa vrasjeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera