Shtohet numri i pacientëve që kërkojnë ndihmë nga pickimi i insekteve - Bota Sot
Shtohet numri i pacientëve që kërkojnë ndihmë nga pickimi i insekteve

Kosova

Shtohet numri i pacientëve që kërkojnë ndihmë nga pickimi i insekteve

Më: 10 korrik 2018 Në ora: 09:24
Ilustrim

Ditët e fundit në Kosovë është shtuar numri i qytetarëve që kërkojnë ndihmë në qendrat mjekësore pas pickimit nga insektet.

Basri Lenjani, drejtor i Klinikës Emergjente në ShSKUK, tha se së fundi është shtuar numri i pacientëve të pickimit nga insektet.

“Pickimi nga insektet shtohet në muajt e verës. Statistikat tregojnë se nga pickimet nuk është treguar ndonjë rast me fatalitet”, tha ai sot në Radio Televizionin e Kosovës.

Sipas tij, në ShBA vdesin 50 persona, kurse në Francë mbi 30. Ai bëri me dije se shumica e insekteve nuk sjellin fatalitet. “Helmimet nga insektet nuk janë vetëm një faktorë”, tha ai.

Lenjani vlerësoi se nuk është mirë që të largohet koka nga insekti. “Ajo duhet të largohet nga profesionistët dhe përmes pincetës”, deklaroi ai.

Sipas tij vendi i thumbuar duhet të pastrohet me ujë të ftohtë, pastaj mundet të pastrohet edhe me amoniak, etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera