Borë në Itali dhe Slloveni, nesër mot i ftohtë edhe në Kosovë - Bota Sot
Borë në Itali dhe Slloveni, nesër mot i ftohtë edhe në Kosovë

Kosova

Borë në Itali dhe Slloveni, nesër mot i ftohtë edhe në Kosovë

Më: 26 gusht 2018 Në ora: 15:57
Foto ilustrim

Një front i fuqishëm me mot të keq nga veriperëndimi i kontinentit evropian ka sjellë në rajonin e Alpeve kërcim të përnjëhershëm nga vera në dimër, njoftuan sinoptikët.

Në qendrën e skijimit Alta Badia në Itali kanë rënë 30 centimetra borë e freskët, e lagësht, ndërsa borë bie edhe në Kredarica të Sllovenisë ku temperatura në 9 të mëngjesit ka qenë minus 3 gradë Celsius, ndërsa shtresa e borës kishte arritur në 3 cm.

Ndryshim i madh i motit ka ndodhur edhe në Kroaci, ku po bie shi i rrëmbyeshëm, ndërsa temperaturat kanë rënë për mbi 10 gradë. Gjendja më e keqe është në rajonin e Istrias, e cila gjatë natës së kaluar ishte përfshirë nga një shtrëngatë e fuqishme e cila ka shkaktuar edhe dëme të konsiderueshme në objekte të shumta.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat