Personeli shëndetësor keqpërdorin kartelat, mbi 200 vërejtje për mosrespektim të orarit në QKUK - Bota Sot
Personeli shëndetësor keqpërdorin kartelat, mbi 200 vërejtje për mosrespektim të orarit në QKUK

Kosova

Personeli shëndetësor keqpërdorin kartelat, mbi 200 vërejtje për mosrespektim të orarit në QKUK

Më: 14 shtator 2018 Në ora: 20:45
QKUK

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka filluar mbikëqyrja e orarit të punës përmes kartelave për hyrje dhe dalje nga ky institucion.

Monitorimi i hyrje – daljeve në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës i cili filloi që nga muaji mars i këtij viti, ka vërtetuar se shumë shpesh personeli mjekësor, nuk ka respektuar orarin e punës.

Kryesuesi i Kontrollit të Monitorimit të brendshëm Fakir Spahiu, thotë për RTV Dukagjinin se deri tani janë shqiptuar mbi 200 vërejtje ndaj atyre që nuk kanë respektuar orarin.

“Nga të gjithë drejtorët e klinikave kemi kërkuar të merren masa ndaj personelit të vet, ku në raportin e nxjerrë nga sektori i IT-së, të shohin të gjitha vonesat e ardhjes në punë, ose daljet e mëhershme nga puna. Kemi filluar edhe me vërejtjet e para, ku vetëm në kusht janë bërë rreth 200 vërejtje për specialistë, teknikë, punëtorë administrativë”, deklaroi Fakir Spahiu.

Pos kësaj, sipas Spahiut gjatë monitorimit është vërejtur edhe keqpërdorimi i kartelave.

“Kemi pasur keqpërdorim të kartelave, ku një person ka bërë për disa të tjerë, ato i kemi identifikuar përmes video incizimeve që i kemi ne si sektor i IT-së, dhe kemi marrë masa ndaj atyre dhe personave që kanë dhënë kartelat.

Ndërsa, drejtori i Shërbimit Spitalor Klinikë Universitar të Kosovës, Basri Sejdiu, tha se do vazhdojnë të marrin masa disiplinore ndaj të gjithë atyre që nuk respektojnë orarin e punës.

“Pacientin duhet ta kemi për bazë në qendër, dhe nëse dikush del më herët nga puna atëherë evidentohen shumë shpejt. Nuk e kemi për cak të ndëshkojmë dikë, por qëllimi është të vendoset një rregull i punës. Nëse kemi një anarki në shëndetësi rrezikohen pacientët”, tha Basri Sejdiu – Drejtor i SHSKUK-së.

Klinikat të cilat prijnë me numrin më të lartë të vërejtjeve janë Kirurgjia dhe Gjinekologjia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera