Kullat në Prekaz rrezikojnë të shemben - Bota Sot
Kullat në Prekaz rrezikojnë të shemben

Kosova

Kullat në Prekaz rrezikojnë të shemben

Më: 18 shtator 2018 Në ora: 23:44
Kullat e Jasharëve në Prekaz

Kullat e Jasharëve në Prekaz rrezikojnë të shemben nëse shteti nuk ndërhyn shpejt për konservimin e tyre.

Por krejt kjo varet nga aprovimi i Ligjit për konservimin e këtij memoriali, i cili ka kaluar leximin e parë.

Deri në miratimin e plotë, Kompleksi do të mbetet në mëshirën e fatit.

Që nga paslufta, numri i vizitorëve në kompleksin memorial `Adem Jashari` ka arritur në 15 milionë.

Sipas ciceronit të kompleksit të Jasharajve nuk ka siguri për ata që e vizitojnë vendin.

“Për atë arsye është bërë edhe mbuloja sepse nuk ka siguri ka pasur edhe prej atyre që mundohesh t’i ndalësh dhe nuk mundesh, pasi ata (vizitorët) kanë dëshirë të prekin gjërat që ka prekur edhe komandanti. Një rast është kur disa nxënës kanë hipur në ballkon dhe për fat të mirë kanë qenë skelet të cilët kanë mbrojtur pasi që mund të përfundonte me tragjedi”, thotë ciceroni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...