Orllani proteston kundër rrënimeve, në kërkim të investimeve - Bota Sot
Orllani proteston kundër rrënimeve, në kërkim të investimeve

Kosova

Orllani proteston kundër rrënimeve, në kërkim të investimeve

Më: 5 tetor 2018 Në ora: 08:38
Ilustrim

Iniciativa qytetare Orllan dhe OJQ Sundimi i Demokracisë në Kosovë në bashkëpunim me banorët e Orllanit organizojnë sot protestë me moton “Mjaft me rrënime , duam investime”.

Kërkesat janë shqetësimi i banorëve te Orllanit nga rrënimet që po bëhen , krijimi i paqartësive nga institucionet përkatëse, kërkesa për një projekt zhvillimor ekonomik për Orllanin me rrethinë. 

Përmes protestës kërkohet ndërprerja e rrënimeve, pa plan për investime .

Gjeni pa ndërhyrje thirrjen për protestë:

Orllani nga një Komunë qe ishte dikur me mbi 30.000 banorë  është kthyer ne një vend me 3000  banorë , krejt kjo ka ndodh si mungesë e investimeve nga institucionet tona , po nuk mungon rrënimi  dhe shfrytëzimi i resurseve tona nga institucionet tona .

Ju bëjmë thirrje  bashkëvendëseve qe janë banor  dhe atyre qe janë shpërngulur nga Orllani dhe fshatrat përreth te bashkëngjiten ne Protestë te kërkojmë investime ne rrugët e 11  fshatrave përreth Orllanit , plan-Projekt  për zhvillimin e turizmit qe te krijohen vende pune ne mënyrë te mos ketë shpërngulje te banorëve

MMPH dite me par ka marr vendim për rrënimin e disa objekteve te përkohshme qe gjenden përreth liqenit ne Orllan ku përfshihen edhe trasat e restoranteve

Në mungesë të vendeve të punës dhe nevojave tjera familjare, si shkollimi shëndetësia, punësimi, shumë banorë kanë ikur nga kjo zonë, duke krijuar një zonë  gati të boshatisur e  që në periudhën e fundit kohore zhvillimi i turizmit dhe hapja e disa restoranteve i kanë mundësuar shumë të rinjëve të kësaj treve që të punësohen dhe të njëjtit kanë gjetur një arsye për të mos u shpërngulur pasi janë punësuar në vendlindjen e tyre.

Vendimi për rrënimin e këtyre objekteve të vendosura përkohësisht, mund të ndikoj drejtpërdrejt në pamundësinë e jetesës për këta të rinjë dhe detyrimin e tyre të ikin për shkak se nuk ka  ndonjë alternativë tjetër për punësim në këto treva. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...