A është ky projekti i Trumpit për ndarjen e Kosovës? - Bota Sot
A është ky projekti i Trumpit për ndarjen e Kosovës?

Kosova

A është ky projekti i Trumpit për ndarjen e Kosovës?

Më: 15 tetor 2018 Në ora: 09:58
A është ky projekti i Trumpit për ndarjen e Kosovës?

Sipas gazetës serbe “Srpski Telegraf” administrata e presidentit Trump ka hartur një projekt për ndarjen e Kosovës duke i dhënë fund konfliktit shqiptaro-serb në Kosovë. Telegrafi serb zbulon ekskluzivisht atë që përmban ky model amerikan i zgjidhjes së kofnliktit  të Kosovës. Harta, e cila ne kishim njohuri, tashmë po qarkullon në qarqet diplomatike.

Megjithatë, mund të supozohet se ky është një version pune që mund të pësojë ndryshime të pjesshme në bisedimet e Beogradit dhe Prishtinës.

Ndarja e Kosoves sipas gazetes serbe. Modeli amerikan. Katër komuna në veri: Mitrovicë Veriore, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, do të bashkohen me Serbinë. Kosova do të marr komunat shqiptare në Luginën e Preshevës, por jo të gjithë territorin por vetëm një pjesë të Luginës.

Image

Territor me mbrojtje të veçantë për serbët. Brenda territorit të Kosovës do të krijohet “Zajednica” kompetencat e të cilave do të përcaktoheshin në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës. Ata do të kenë të drejtën e lidhjeve të veçanta me Serbinë, diçka si ajo që Republika Srpska ka tani.

Ky projekt ka gjetur mbështetje edhe nga Putini, por kategorikisht je kosoves

anë deklaruar Gjermania, Suedia dhe disa vende të BE-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera