Arrestohen dy zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë - Bota Sot
Arrestohen dy zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë

Kosova

Arrestohen dy zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë

Më: 16 nëntor 2018 Në ora: 16:48
Ministria e Shëndetësië

Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion, ka arrestuar sot dy persona si të dyshuar se janë përfshirë në veprat penale ‘përvetësimi në detyrë dhe keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar’.

I dyshuari H.D. (1964) në cilësinë e ushtruesit të drejtorit të Financave në Ministrinë e Shëndetësisë, dyshohet se duke mos përmbushur autorizimet e tij ligjore gjatë vitit 2017 dhe 2018 në raport me tërheqjet e avanceve për udhëtimet jashtë vendit për zyrtaret e AKPM-së, të cilat mjete dyshohet se janë tërhequr për udhëtimet zyrtare që nuk kanë ndodhur fare, pra janë fiktive dhe për të cilat nuk ekziston dokumentacion përkatës që e dëshmon arsyen e tërheqjeve. 

“Shuma e keqpërdorimit për vitin 2017-2018 është 132 mijë e 345 euro”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.  

Ndërsa i dyshuari dytë,  M.R. (1952)  në cilësinë e drejtorit të Financave në Ministrinë e Shëndetësisë ne periudhën 2014-2017  dyshohet se ka vepruar në kundërshtim me detyrën e tij zyrtare duke lejuar tërheqjen e avanceve për udhëtime jashtë vendit për zyrtarët e AKPM-së e të cilat udhëtime nuk kanë ndodhur fare dhe tërheqja e mjeteve është lejuar në kundërshtim me ligjin dhe pa dokumentacion përkatës. 

Shuma e keqpërdorimit të mjeteve të tërhequra në emër të udhëtimeve zyrtare jashtë vendit për udhëtimet që nuk kanë ndodhur fare për periudhën 2014-2017 është  1 milion e 170 mijë e 854 euro.

Të gjitha këto tërheqje të mjeteve  në  emër të avanceve të AKPM-së, në kundërshtim me ligjin janë dorëzuar tek i dyshuari M.S. i arrestuar më  28 mars.

Pas intervistimit personat e  dyshuar me aktvendim të prokurorit të Prokurorisë Themelore  në Prishtinë dërgohen në ndalim  për 48 orë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...