Protestë në Harilaq kundër ndërtimit të deponisë - Bota Sot
Protestë në Harilaq kundër ndërtimit të deponisë

Kosova

Protestë në Harilaq kundër ndërtimit të deponisë

Më: 25 dhjetor 2018 Në ora: 14:11
Foto

Banorët e fshatit Harilaq të Fushë Kosovës kanë dalë sot të protestojnë, në kundërshtim të ndërtimit të një deponie ku do të rruhen mbetjet e rrezikshme.

Përfaqësuesi i kësaj proteste, Jeton Zogjani, ka treguar detajet e këtij kundërshtimi.

“Jemi vendosur para aktit të kryer. Ne kemi qenë të painformuar për ndërtimin e kësaj deponie. Protestojmë sepse është zonë e banuar. Duhet të shkatërrohen rreth 18 hektarë pyje dhe vendosja e një gjëje të tillë e kontaminon ujin, tokën, të gjithat”, ka thënë Zogjani

Ai ka shtuar se ndërtimi i kësaj deponie duhet të ndalohet sa është në fazën e hershme, sepse sipas tij, për këtë vendim nuk janë konsultuar as me banorët dhe as me komunën. 

“Ky problem nuk është veç i Harilaqit, por edhe i gjithë Kosovës. Është problemi që ata vet duhet ta kenë të qartë që nuk lejohet një gjë e tillë në zona të banueshme. Këto duhet të bëhen në zonat më të margjinalizuara dhe jo në qendër”, deklaroi Zogjani

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera