Keqpërdorën detyrën zyrtare, një muaj paraburgim për dy të pandehur - Bota Sot
Keqpërdorën detyrën zyrtare, një muaj paraburgim për dy të pandehur

Kronikë e zezë

Keqpërdorën detyrën zyrtare, një muaj paraburgim për dy të pandehur

Më: 27 shkurt 2019 Në ora: 16:29
Ilustrim

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën një muaj arrest shtëpiak kundër RR.M., për shkak se dyshohet të ketë kryer veprën penale keqpërdormi i pozitës apo autoritetit zyrtar dhe legalizim i përmbajtjes së pavërtetë, derisa nga një muaj paraburgim u ka caktuar dy të pandehurve tjerë M.A. dhe A.M., për shkak të legalizimit të përmbajtjes së pavërtetë dhe mashtrim.

Gjykata ka konstatuar se është përmbushur kriteri ngase ekzistojnë rrethana të cilat tregojnë rrezikun e ikjes nga ana e të pandehurve.

Po ashtu, gjykata ka konstatuar se janë plotësuar kushtet e nevojshme për caktimin e paraburgimit për të pandehurit M.A dhe A.M., pasi ka arsye për të besuar se këta të pandehur po të gjenden në liri mund të asgjësojnë, fshehin, ndryshojnë apo falsifikojnë provat e veprës penale.

Palët kundër këtij aktvendimi mund të parashtrojnë ankesë në Gjykatën e Apelit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...