Një muaj paraburgim për personin që deshi të vrasë bashkëjetuesen - Bota Sot
Një muaj paraburgim për personin që deshi të vrasë bashkëjetuesen

Kronikë e zezë

Një muaj paraburgim për personin që deshi të vrasë bashkëjetuesen

Më: 18 qershor 2019 Në ora: 15:29
Foto ilustrim

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar një muaj paraburgim për personin me inicialet G.M për shkak se ka dashur ta vrasë bashkëjetuesen e tij.

Ekziston dyshimi i bazuar se i pandehuri G.M. më 16 qershor në shtëpinë e tij, me qëllim që ta privojë nga jeta të dëmtuarën A.A. me të cilën bashkëjeton, kishte shtënë në drejtim të saj me armë zjarri.

I pandehuri pas gjysmë ore e kishte dërguar të dëmtuarën në Spitalin Amerikan në Prishtinë duke mos e njoftuar policinë.

Gjykata ka konstatuar se ekzistojnë kushtet ligjore për caktimin e masës së paraburgimit, ngase nëse i pandehuri gjendet në liri do të mund të pengonte rrjedhën e procedurës penale duke fshehur, ndryshuar ose falsifikuar provat e veprës penale si dhe duke ndikuar në të dëmtuarën dhe në dëshmitarë të rastit.

Duke u bazuar në mënyrën dhe rrethanat në të cilën është kryer vepra penale, peshën e veprës penale, karakteristikat personale të pandehurit dhe sjelljet e tij të mëparshme, nëse i pandehuri qëndron në liri do të mund të përsërisë veprën penale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...