Konfiskohen mbi 1,400 bimë kanabisi, që në treg do kapte vlerën e 1.5 milion eurove - Bota Sot
Konfiskohen mbi 1,400 bimë kanabisi, që në treg do kapte vlerën e 1.5 milion eurove

Kronikë e zezë

Konfiskohen mbi 1,400 bimë kanabisi, që në treg do kapte vlerën e 1.5 milion eurove

Më: 16 shkurt 2020 Në ora: 13:05
Foto ilustrim

Forcat e rendit i kanë konfiskuar mbi 1,400 bimë të rritura të kanabisit, që në treg do kapnin vlerën e 1.5 milion euro, si pjesë e ndalimit të një rrjeti kriminal në Sussex të Anglisë.

Pas hetimeve prej dy javësh, policia arriti t’i arrestonte gjashtë burra dhe një grua, që ishte pjesë e këtij rrjeti, që merreshin me kultivimin e fshehtë të bimëve të ndaluar.

Në të njëjtën kohë, janë arrestuar edhe dy të tjerë në Londër, nën dyshimin se kishin lidhje me këtë grup, ndërsa i kishin detyruar disa persona në atë që njihet si skllavëri moderne.

Viktimat e tyre, që u detyruan të merreshin me kultivimin e bimë të kanabisit, janë dërguar në mbajtje dhe po trajtohen nga psikologët.

Së bashku me raportin e ndalimit të kultivuesve, janë shpërndarë edhe imazhet që i tregojnë bimët e rritura, që janë gati për përpunim.

Fatura  lartë e energjisë elektrike, ka qenë një prej indikatorëve, që të tregojë për aktivitetin kriminal, që po zhvillohej në një ambient të fshehur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat