Koronavirusi detyron prokurorinë t’i pezullojë disa raste

Kronikë e zezë

Koronavirusi detyron prokurorinë t’i pezullojë disa raste

Më: 1 prill 2020 Në ora: 07:53
Foto ilustrim

Hetuesit policorë që merren me hetimin e korrupsionit të profilit të lartë, që nga fillimi i zbatimit të masave emergjente, përfshirë kufizimin e lëvizjes së qytetarëve dhe disa aktiviteteve ekonomike, janë angazhuar në stacione ose në patrullim.

Menaxhmenti i Policisë së Kosovës ka marrë vendim që të gjitha kapacitetet e Policisë së Kosovës të merren për mbikëqyrjen e situatës si pasojë e COVID-19, shkruan KOHA.

“Menaxhmenti i Policisë ka marrë vendim pasi Qeveria ka vendosur të kufizojë lëvizjen e qytetarëve, për atë arsye të gjitha ekipet e hetimeve janë shpërndarë. Hetuesit merren vetëm me raste kur dikush zihet në flagrancë ose për ndonjë rast urgjent. Por jo me raste që janë në procedurë. Edhe Prokuroria i ka pezulluar hetimet për raste që kanë qenë në procedurë”, ka thënë për gazetën një zyrtar i lartë i Policisë së Kosovës.

Në Prokurorinë e Shtetit kanë thënë se për rastet që rrezikojnë të parashkruhen kanë marrë vendime të veçanta që hetimi të pezullohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat