Kërkohej nga drejtësia Italiane për trafik droge, arrestohet në Vlorë 44 vejçari - Bota Sot
Kërkohej nga drejtësia Italiane për trafik droge, arrestohet në Vlorë 44 vejçari

Kronikë e zezë

Kërkohej nga drejtësia Italiane për trafik droge, arrestohet në Vlorë 44 vejçari

Më: 7 korrik 2020 Në ora: 12:33
Foto Ilustrim

Eshtë arrestuar në Vlorë një shtetas në kërkim ndërkombëtar, me qëllim ekstradimi drejt Italisë.

“Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet policore italiane, pasi Gjykata e Brescias, Itali, i ka caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg", për kryerjen e veprës penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale me qëllim trafikun ndërkombëtar të drogës” kryer në bashkëpunim, parashikuar nga ligji italian dhe Dekreti i Presidentit Italian për Drogat”.

Vijojnë operacionet e njëpasnjëshme për kapjen e personave të shpallur në kërkim kombëtar e ndërkombëtar.

Finalizohet operacioni i koduar "Mesdita".

Vihet në pranga nga Policia një shtetas në kërkim ndërkombëtar, me qëllim ekstradimi drejt Italisë.

Operacioni nga DVP Vlorë, në bashkëpunim me Interpol Tirana.

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim kombëtar e ndërkombëtar, strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, si rezultat i shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve me ZQK Interpol Tirana dhe Departamentin e Policisë Kriminale, bënë të mundur lokalizimin në lagjen "Pavarësia", Vlorë dhe arrestimin provizor të shtetasit shqiptar A. Z., 44, vjeç, lindur në Fier dhe banues në Vlorë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet policore italiane, pasi Gjykata e Brescias, Itali, i ka caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg", për kryerjen e veprës penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale me qëllim trafikun ndërkombëtar të drogës” kryer në bashkëpunim, parashikuar nga ligji italian dhe Dekreti i Presidentit Italian për Drogat.

Materialet procedurale iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, për veprën penale "Trafikimi i Narkotikëve".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat