“Muzgu”/ Transportonin sirianë, në pranga 4 persona

Kronikë e zezë

“Muzgu”/ Transportonin sirianë, në pranga 4 persona

Më: 22 tetor 2020 Në ora: 09:52
Ilustrim

Policia ka finalizuar operacionin “Muzgu” në kuadër të luftës në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit.

Si rrjedhojë e kësaj, në pranga kanë rënë katër persona, të cilët tentuan të ndihmojnë shtetas të jashtëligjshëm, kryesisht sirianë të kalojnë kufirin drejt vendeve të Europës.

Sipas policisë, ” Seksioni i Hetimit të Trafiqeve në DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me Policinë Kufitare dhe shërbimet e FRONTEX-it, ka organizuar dhe finalizuar me sukses operacionin policor “Muzgu”, si rezultat i të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve D. B., 29 vjeç, A. R., 37 vjeç dhe J. Sh., 36 vjeç, banues në Elbasan.“

Të arrestuarit u kapën në flagrancë në fshatin Vanistër teksa transportonin 5 shtetas të huaj në drejtim të Tiranës, me mjetet autoveturë  tip “Ford” dhe “Volksëagen”.

Sakaq ” Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve në DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Përmet, kanë bërë arrestimin e shtetasit F. D., 18 vjeç, banues në Durrës.“

18 vjeçari u kap në aksin rrugor Çarçovë-Përmet, në afërsi të fshatit Munishtir, duke transportuar 6 shtetas të huaj me një mjet tip furgon të marrë me qira, të cilin e drejtonte pa leje drejtimi.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër dhe Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Përmet, për veprime të mëtejshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat