Ndihmoi arratisjen e “bossit” turk të kriptovalutave, arrestohet 36-vjeçari shqiptar

Kronikë e zezë

Ndihmoi arratisjen e “bossit” turk të kriptovalutave, arrestohet 36-vjeçari shqiptar

Më: 23 shtator 2021 Në ora: 11:43
Foto ilustrim

Arrestohet Edevaldo Haxhiu, i cili akuzohet se ndihmoi dhe mbështeti të arratisurin nga Turqia, Faruk Fatih Özer, themeluesin e kompanisë së tregtimit të kripovalutave Thodex, i cili akuzohet për mashtrim me miliona dollar dëm.

Po ashtu në pranga ka rënë edhe i dyshuari tjetër A .C., i cili mori të arratisurin Özer nga Aeroporti në Tiranë dhe e dërgoi në një hotel.

Edevaldo Haxhiu, është i dyshuari kryesor në hetim dhe u kap nga policia e Tiranës në orën 00:30 të ditës së djeshme, shkruajnë mediat turke.

Haxhiu, i cili u zbulua se udhëtonte brenda dhe jashtë Turqisë shpesh, u kap në regjistra ndërsa hynte në hotel ku ndihmoi të arratisurin Özer.

Zyra e Kryeprokurorit Publik të Turqisë nisi një hetim më 22 prill, pas një raporti zbuloi se përdoruesit nuk mund të hynin në llogaritë e tyre në shkëmbimin e parave në Thodex dhe se pronari i kompanisë Özer, iku jashtë vendit.

Mediat në Shqipëriraportojnë se në këtë kontekst, u vërtetua me dokumente dhe regjistrime zyrtare se i dyshuari, pronari u arratis jashtë vendit më 20 prill dhe u përcaktua se nuk kishte aktivitet në adresat zyrtare të kompanisë.

Urdhër arresti u lëshua për 82 të dyshuar, përfshirë Ozer, për të cilët u lëshua një urdhër arresti ndërkombëtar.

81 të dyshuar u kapën në operacionin e organizuar në 8 provinca me bazë në Stamboll. Gjashtë prej tyre, përfshirë vëllain e Faruk Fatih Özer, Güven Özer dhe vëllain e tij Serap Özer, u arrestuan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat