Turqi, gjendet një bibël 1200-vjeçare - Bota Sot
Turqi, gjendet një bibël 1200-vjeçare

Kultura

Turqi, gjendet një bibël 1200-vjeçare

Më: 6 shkurt 2019 Në ora: 16:10
Foto

Policia lokale në Kayapinar mori një njoftim se kontrabandistët po kërkonin të shisnin një artefakt me ngjyrë ari dhe të veshur me lëkurë.

Tre të dyshuar u kapën gjatë operacionit policor dhe tre të tjerë u arrestuan si pjesë e një hetimi të policisë.

Mbetet e paqartë sesi libri me 34 faqe është kontrabanduar nga Siria. Turqia është bërë një pikë e kyçe kontrabandimin e mallrave antike të vjedhura në vendin e shkatërruar nga lufta.

Shtetit turk ka lëshuar një listë të objekteve të dyshuara se janë vjedhur nga Siria ndërsa agjentëve të doganave, muzeumeve dhe koleksionistëve privatë u janë lëshuar me paralajmërime që të shmangin tregtinë me antikitetet e vjedhura.

Bibla e lashtë është shumë e dëmtuar edhe pse disa nga ilustrimet dhe zbukurimet në fletët e saj janë ende të dukshme.

Bible u dërgua në një universitet për ekzaminime të kujdesshme arkeologjike që duhet të kryhen për të përcaktuar si origjinalitetin ashtu edhe origjinën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat