3 marsi, Dita Botërore e Shkrimtarëve - Bota Sot
3 marsi, Dita Botërore e Shkrimtarëve

Kultura

3 marsi, Dita Botërore e Shkrimtarëve

Më: 3 mars 2019 Në ora: 17:32
Foto ilustruese

Dita Botërore e Shkrimtarëve është inicuar nga Kongresi ndërkombëtar i PEN Club, një shoqatë të gjithë botën e shkrimtarëve të themeluar në Londër në vitin 1921, për të promovuar miqësinë dhe mbështetjen intelektuale në mesin e shkrimtarëve nga të gjitha anët e botës.

Emri për organizimin u krijua nga letra e parë të fjalëve “poetëve, eseistë dhe romancierëve”, por në të vërtetë ajo përfshin shkrimtarë të gjitha formave letrare, duke përfshirë art edhe gazetarët dhe historianët.

Ideja për të krijuar organizatë të tillë i takon shkrimtarit anglez znj C.A. Dawson Scott dhe presidenti i saj i parë ishte John Galsworthy. Në ditët e sotme PEN Club International ka qendrat e saj në mbi 130 vende.

PEN Club International është më i vjetër organizatë globale letrare që thekson rolin e letërsisë në zhvillimin e kulturës botërore, duke luftuar për lirinë e shprehjes. Gjithashtu festohet edhe 23 prilli, Dita Botërore e Shkrimtarëve, Dita Botërore e Poezisë etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...