Bijat e qytetit të Manastirit - Bota Sot
Bijat e qytetit të Manastirit

Kultura

Bijat e qytetit të Manastirit

Nga: Skender Shala Më: 23 mars 2019 Në ora: 21:38
Shkolla e parë shqipe

Pas shumë dhimbjeve të mëdha historike që dihen për qytetin historik të alfabetit shqip, nga pushtimet e njëpasnjëshme, shpërnguljet dhe në masë të madhe asimilimi. Më në fund lindi një shpresë, si rreze dritë mbi ketë qytet të lashtësisë tonë, në përpjekjë që ti largojë rëtë e zeza mbi Manastirin!

Në shembull i rrallë, nga i cili duhet të nxirren mësime në të gjitha qytetët për rreth, ku dikur jetonin dhe flitej shqip. Prandej, po i shkruaj keta pak rreshta si apel, që ti preki sadopak ndërgjegjet e fjetura të institucionevë përgjëgjësë, por edhe humanizmin e shoqatave mirëbërsë dhe gjithë atyre të vullnetit të mirë që mund ta përkrahin dhe ti kontribojnë Shoqatës Joqëvëritare ,,22 Nëndori” në Manastir nga gra dhe vajza të vyra, në krye me z. Sibela! Eshtë për lakmi idea e tyrë, vizionarë e moderrne, për angazhimin dhe kontributin fisnik të vajzavë dhe grave të këti qyteti. Mencuria dhe largëpamësija e stratëgjive e tyrë madhore, e kesajë shoqatë, që është duke bërë një punë shumë të vecanët në ketë qytet me rrethinë! Duke pasur parasysh, dhe ditur asimilimin në masë të madhë në këto anë, sidomos tëjtërsimin e qytetit, shumë vitë më parë. Keto kanë gjetur mënyrën e depërtimit për të qellimi! Prandaj, ky grup i zonjavë ka themeluar shoqatën me moton e ekspozimit të kultures trashegimore të kostumeve dhe veshjëve të vjetra familjare! Ku nga këto prezentime, zbulohet edhe prejardhje e tyrë?!

Nga keto fakte fillon epoka e Re, identifikimit të përkatsise së natyrshem të edentitetit përkatës! – Ju lutëm, a nuk është kjo një formë shumë simpatike e një veprimi modern për kohën? – A duhet kjo ide të admirohet me një rrespekt të përcjellur me plot lavdata e falendërime?! Pra kjo është fuqia, vizioni, mencuria e femres tonë shqiptare nëpër kohë, e me theks të vecant këto të sodit! Prandej duhet krijuar shumë hapsirë në nivelet më të larta, në mënyrë që femra ta ketë rrolin udhëheqës të institucionëve më të larta, me logjiken së janë korrektë, të sinqërta dhe të përgjëgjëme në politik, më shumë së burrat! Sot, vetëm femrat mund ti nxjerrin këto troje, nga krizat, dhe të na shpetojnë nga dallkauket!

Image

Atëhëre, ky model i veprimit të kesajë shoqatë të suksëshmë, duhet reflektuar si shembull gjithëandej nëpër trevat arbërore, atje ku tjetërsimin e shekujve të zi, në kohët e liga të asimilimit, atje ku i ka mbuluar pluhuri i harresave, duhet organizuar!

Ky model veprimi në masë të madhe, duhet të organizohet duke u përhapur atje ku, jetojnë sot arvaniët! Madje ka nevoje shumë të madhe nëpër të gjitha shtetët, ku ende ka mbetur ndonjëri që frymon duke ndjër vetën shqiptar! – Por duhen edhe invsetime për cështjë madhorë!

Sibela, te lutem merre ne shqyrtim! Pajtosh me kete? Ke dicka me ndyshue, ose me shtue para se ta botoi?

Lirisht shkruaj cka ke, vrejtjet tua!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...