Poezi për migrimin e rinisë tonë - Bota Sot
Poezi për migrimin e rinisë tonë

Kultura

Poezi për migrimin e rinisë tonë

Nga: Skender M. Hoti Më: 10 prill 2019 Në ora: 11:23
Skender M. Hoti

Fati...

Mire,

Qe, Une e Ju,

Duke kujtuar moton:

"E arrdhemja eshte e djeshmja dhe e sotmja jone!"

Gjithnje,

Ecim para kohes,

Por,

Mos po e kafshojme buzen,

Se po gabojme?

Se njerzit, qe nga fillimi-

Kishin lumturin n' gji t' familjes,

Rreth gurreve t' votres t' vet

Sikur para dy M v. n' Karan,

Shfaqur n'shpellen "Wonderwerk"!

 

Prandaj,

Une,

Nuk fleje edhe kur fleje!

Sepse Babi heret me kishte mesuar,se:

-"... armiku kurre nuk flene,

Posi paraja dhe lavirja qe kurre nuk ia fusin gjume...

Posi n' maje t' Kacuberit, kur lisat shekullor u canin nga acarri,

Derisa kokardat n' lekure t'ogiqit na therrnin...!"

 

Po, ju?

E di,

 Keni nje mije e nje arsyra ?!

Derisa une shkrrihem, si qiri,

Nga frika per faren e lozen,

T' hedhur e t'shkaperderdhur,

Ane e m' ane,

Kufi pas kufiri,

Per nje pune, dinitet, 

Pak liri, drejtesi e prosperitet!

E t' plogeshte e t'molisur, 

Bredhni pa busulle e flakadan,

Duke len atdheun... n' errsire,

E, pa e ditur,

"Cfare do t'na ngjaje?"

Sepse, andej, fati e jo-fati mbarsen;

 Nen ura, n' kazerma, stacione busi e treni...!

 

Mund te peshperisni:

-" ... Uji i pervluar dhe gurri me i afert,

me shume se cdogje, t' djeg, dhembe e derrmon,

Sikurse, fjalet  e odes dhe oxhakut te gjakut kur marrin dhene...!

E t' helmatisin zemren e paster bujare e fisnike,

Po aq sa buka e kafeja me hile gatuar ...!"

 

Une i hutuar pohoj:

Ne Iindem ne "Eden ",

Atje ku u Fol, u Tha, u mendua e shkrua...

E, musafire t' ftuar e pa-ftuar,

Nga qielli e toka na ndihmuan e shpetuan,...

Por, lakmia, egersia, e injoranca...,

Na e zaptuan, ndane, rrethuan,

Ndrydhen e shtrydhen,

Dredhen e perdredhen,

E na humben e treten,

Mbase pergjithmone!

 

Rreshken e buzes,brenda e jashte, 

Prore ma mbush shpresa,

Se nena shqipe si n'paqe e  n'lufte,

Ka ditur e dine t'na shtoje, ushqej e perparoj,

Po sikurse "Zonja e mire" n' Catall Hayuk!

E kurrsesi "burri i keq" n' Gopekli Tepe, Anadolli!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...