“Skënderbeu”, opera e parë shqiptare në Maqedoni - Bota Sot
“Skënderbeu”, opera e parë shqiptare në Maqedoni

Kultura

“Skënderbeu”, opera e parë shqiptare në Maqedoni

Më: 10 prill 2019 Në ora: 12:01
Foto

Regjisori bëri të ditur se po punon së bashku me Fatos Lumanin dhe Arian Krasniqin për të sjellë operën “Skënderbeu”.

Në një bisedë për “RTV Ora”, Rijani tha se kjo do dëshmojë arritjen e të drejtave të shqiptarëve në shtetin fqinj.

“Opera e Skënderbeut është një hap shumë i rëndësishëm. Kam dy vite që po punoj me të dhe është hera e parë që po e them publikisht. Unë, Fatos Lumani dhe Arian Krasniqi, jemi duke bërë një operan me emrin ‘Skënderbeu’. Dy vite punë… do jetë opera e parë shqiptare në teatrin e Operas në Maqedonisë. Në historinë e Teatrit të Operas dhe Baletit të Maqedonisë deri në sot nuk është vendosur asnjë opera shqiptare”, ka thënë ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...