Për besë kam më t'dashtë - Bota Sot
Për besë kam më t'dashtë

Kultura

Për besë kam më t'dashtë

Nga: Agim Desku Më: 13 korrik 2019 Në ora: 13:50
Agim Desku

Nëse sonte as ëndërr nuk të shoh

Mos më eja as më mëkate të urrejtjes

Kam më t'dashtë për atë besë kur ma ke fal

 

Nga ajo ditë fyryra e jote prej mbretëreshe

më rri ëndërr më shumë se mall

 

Në çdo kohë i falëm atdheut

Kur çdo ditë krijoj kala prej gurit

T'kam dhanë fjalën e burrit

Kam më t'dashtë me gjuhë t'Prometheut.

 

Unë më ty krijova t'vetmën histori

T'krahasova më secilën mbretëri

Aq sa e dua atdheun

Për besë kam më t'dashtë edhe ty

 

Edhe kur shkruj vargun që më fal jetë

E di kur nga hyjnitë

u shndërrove n'muzë të vërtetë

 

Në legjenda thuhet për qiellin

Veç një herë hapet për dashuri t'besës

 

Sa mëkat që s'kam lind në atë kohë t'legjendave

Kur fjala ishte fjalë dhe dashuria nuk ishte përrallë

 

Sot më bëhet sikur e jetoj kohën e legjendave

Kur fjalën e ruaj si kujtim zemre e jo si përrallë

 

Ç'luftë u nis për sy t'u

 

Fishtiane

 

Plagë gjogu ç'm'u bëre Gjergj Elez Ali

Kur t'shalova ty atki

N'shtatë bjeshkë t'Jutbinës për ty dashni t'mrri

 

Nuk më'dha afat ma zhumë zani i zmrës

T'nisëm pa humb kohë

A ta shtjerri secilin lumë

Udhve t'mia t'pafund

 

Nise luftën gjogu im

Fluturo mbi shatë qiej

Kthema Anën e malit prapë n'dashni

N'dash po t'bahen Bajloz i Zi

T'prej me shpatë e t'luftoj dhe ty

 

Kohë ke shtatë breza t'mi

Ose ma për gjog nuk t'njoh ty

 

Dua Ajkunën ta rikthej n'këtë dhe

Ose u bëra Promothe

 

N'dorë t'huaj nuk t'la dashni

Edhe po u bëra korb i zi

Ah Ajkunê shumë herë t'vranë lotët e mi

N'krua t'zanave kur t'i pava sytë

N'mes meje e perëndive nisi lufta fyt m' fyt

 

Ajkunë kam më t'përbe n'plagë Shqìpnisë

Çaje detin me shpatë t'shpirtit

Ringallma dashninë për ty e atdheun

O t'përveva n'Skendërbeun

 

N'besë t'zanave t'kam vizatue

Nise luftën n'dash shpirtin tim me ma çlirue

 

Ah Ajkunë kuku për mue si nuk dita mirë kurrë më t'knue

 

Ulqin ,12 Korrik 2019

Betohem në ty poezi

 Kam për të zënë qiellit të fluturave

Ngado që fluturojnë e kanë gjuhën tënde

Do të flasim nëse të  takoj  pa stuhitë e Ozonit

Ka një mijë vite që të mbaj në syty e mi

 

 Nëse më pushojnë të rrahurat e zemrës

Ma ndani funeralin më të vërtetën e Olimpit

Dua ta kem kujtim në ditëlindjen e hyjnive

 

 Më beso ose mos më beso poezi

Fjalën e shejtë po e ruaj edhe përtej varrit

Ndoshta një ditë çmenduria e shekullit vdes

Ku do të mbesim unë e ti dhe fjala e bukur

 

 E di për vete në dyluftim me Satanin

Nëse mund t’i mbroj perënditë e qiellit

Nga urrejtja që kanë për njeriun

gjysmë satan

 

 Asgjë nuk di për Titanikun

nëse simfonitë e dhembjes ende rrjedhin lot

Të betohem poezi në Napoelonin

këtë humbës të dashurive të marra

 

 A të besoj se kanë ikur luftërat

nga toka dhe qielli

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat