Presheva iliriane - Bota Sot
Presheva iliriane

Kultura

Presheva iliriane

Nga: Atdhe Geci Më: 13 gusht 2019 Në ora: 21:18
Atdhe Geci

Jam bimë e Mollës së Kuqe

jo luginë, po krahinë e gjerë

jam pjesë e dheut shqiptar

jam e pushtuar nga Serbia

 

Si të jetoj nën terr të serbit

nën duart e tij të përgjakura

më sheh sa jam e poshtëruar

për çdo ditë jam e burgosur

 

Në këtë atdhé me Preshevë

me Bujanoc dhe Medvegjë

plot tokën e kam me të rënë

një mollë lundron mbi varre

 

Ore, ti që flet krejt ndryshe

Jam flakë e Mollës së Kuqe

Kosovë është emri im dhe

Shqipëri është Çamëria, hej!...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...