Dalje nga zona - Bota Sot
Dalje nga zona

Kultura

Dalje nga zona

Nga: Sabahate Byci Më: 5 shtator 2019 Në ora: 10:42
Sabahat Byci

Kur luftoi, 

e lufton

civilizimi

kundër

civilzimit;

-Qfar mase 

ka shkatrrimi?!

Alarm shkalle

shtatë,

tetë, nënt, dhjetë....

Hiroshima,

Nagasaki,

Çernobil,

a Fokushima?!

Civilizimi -

shtëpi atomesh

me kromozome x 

e y p si l(e)jon?!

Parat Shkatrrimi 

Ashtu si vet 

Zoti nuk e ka shkruar

Her në ato

e her në këto, 

eksperimente

të kota kohe,

imponim,

trysni,

në veten e parë

kurreshtje 

takimesh në sofra 

të shtrruara

që moti 

pa lutjen 

të gjorën 

në harresë:

-"Bukën e gojes

falna Zot qdo ditë"!

INTERRMECO- 

për ndarje 

siq thonë 

të vogla!

të ngjitjeve 

të mëdha 

në njejës 

për shumës

tek largimi 

që na "bashkon"

ndërprerje,

pauza,

"Time aut"

shqyrtime 

negociata,

të kota

të historive

tebdile 

plot gjak

moshash 


pa dallim,

tebdile

feregja, 

me shtof 

materialesh

pluhërosjeje

e qendisur 

me gjylponë

harresash!

Ozon, Ooozoon

ti zgavërr 

e sistemit 

Ekstra Piramidal

e kokës së rruzullit

TERRA

shkatrrim 

fantazie 

për lindjet 

e me para,

Adoptim!

humbje fiqiri

foshnjarë

zhgënjim 

i fjalës së parë

humnerë

e përgjegjeve


të shkrira 

si radioaktivitet

bashkëdyzimi

njëgjinorë,

shkrirje farërash

në paftyrsinë 

e mendjes së madhe

civilizuese-shkatrruese!

Kur konkuron 

civilizimi 

kundër 

civilizimit 

 

a më thuani 

Ju lutem
sa  i madh është

 VETSHKATRRIMI?!

Sabahate Byci Shkrimtare, Piktore e pavarur dhe Publiciste e lirë GjakoShqiptateGjermane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...