Kosovë zgjohu nga gjumi! - Bota Sot
Kosovë zgjohu nga gjumi!

Kultura

Kosovë zgjohu nga gjumi!

Nga: Fatmir Z. Çitaku Më: 9 shtator 2019 Në ora: 08:11
Foto ilustrim

Urojm që në këto zgjedhje 

të fitoi ai që ësht njeri!..

E jo ai që duket si  njeri..?

Le t'fitoj ai që ësht kombtar ,

E jo ata që shtirren patriot.

Qoft fitues ai që ka gjak shqiptari 

 E jo ata që erdhen  si papagaj  humbas

Të fitoj ai  që ka tradit  e dituri

jo kurr ai që vjen të bëj pazare e trathëti

Mos qoft kurr fitues ai lajkatari

 pjella e skenareve të huaja

Qoft i humbur  ai që vjen 

Me duarët e përlyera me gjak

E mëshifet pas veprave të huaja

Urojm të fitoj ndergjegjëja

Dhe jo pabesija e trathëtija

Të fitojë populli e Kombi

jo kurr hijenet të cilat na pin gjakun

E na mbajn të huaj në tokat tona

Qofshin të shkatrruar pashallaret

Hijet e zeza të ilustruara si madhështorë

Që sollen vuajtje e mjerim

Të fitoj ndergjegjëja .

Jo ata që janë të shiur 

jo ata që jan loj e skenareve 

Jo  murtaja e zezë  e pjelles  famkeqe

që mëshifen pas hijes s'armikut  shekullor

 

Voto për veti  Kosovë

Mos lejo  kapje pushteti

 Ndarje pacifiste e shkatrrime vendi

Hidhu e kërko drejtësinë 

Të fitoj ai që meriton për popullin 

Jo për post e lakmi përsonale

Të mbesin mbapa kohët e  kaluara

 që po e mbajn popullin nën status kohë...

Bashkohuni! Të fitoj  Populli e Kosova 

Jo politika pro sllave e mjerimi i Popullit..

Urime Kosov zgjedhjet  e jo kapjet e pushtetmbajtsve..

Kosovë  Zgjohu nga Gjumi!!!.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat