Mitrovica in Fest “Festivali Tradicional i Komedisë” sonte në natën e katërt të edicionit të saj të 10+1 - Bota Sot
Mitrovica in Fest “Festivali Tradicional i Komedisë” sonte në natën e katërt të edicionit të saj të 10+1

Kultura

Mitrovica in Fest “Festivali Tradicional i Komedisë” sonte në natën e katërt të edicionit të saj të 10+1

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 14:11
Mitrovica in Fest

Festivali  Tradicional i Komedisë Mitrovica in Fest, po vazhdon të na jep emocione shumë të vecanta, Mitrovicasit sikur mezi e presin shfaqjen e komedive, thënë këtë duke u bazuar në frekuentimin e teatrit këtyre ditëve të festivalit. Edhe në natën e mbrëmshme shfaqja “Komedi e Kuqe”  mbushi gjithë sallën me dashamir të komedisë!

Ndërkohë sonte në Qendrën e Kulturës “Rexhep Mitroviva” do të shfaqet komedia konkurente e Teatit të Preshevës “Misteri” me autor: Aldo De Benedeti në regji të: Afeida Boriçi – Memeti (ass. Gjelbrim Emini) ndërkaq luajnë: Valon Nuhiu, Egzona Salihu, Gani Veseli, Artan Ibishi

Ejani në orën 19:30 të shihni komedinë " Misteri " e cila ndalet tek  Alberto Verani, një inxhinier i suksesshëm dhe i pasur dhe gruaja e tij e bukur Marina,të cilët përballen me një krizë në martesë e menduan një “arratisje” nga rutina në jetën e tyre bashkëshortore, me “ndihmën” e mikut të tyre Tomaso Saveli. Në një situatë deri diku edhe ekstreme si kjo, vihen në provë bindjet morale të të treve. Aty e kemi edhe sherbetoren Rozina e cila mundohet ta shfrytëzoj çdo moment, për ta “provokuar” ose joshur Tomason.

Dhe, rrjedha i ngjarjeve në këtë komedi, shtroi edhe disa prova ose pyetje mbi moralin dhe natyrën njerëzore, raportin e individit me veten dhe bashkësinë, marrëdhënien në çift, etj, të cilat mund të përmblidhen në dilemën e madhe filozofike: Të kesh apo të jesh?

Festivali u mundësua nga: Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sporteve, KEK, Ministria e Financave, Komuna e Mitrovicës, Jehona.com- Auto pjesë (Autor spare Parts), Viprint (Printing House), Broja Home, Museum Pub, Missini sëeets, Ma Belle, Art Gazi, Nina, Koha Restaurant, Bunjamini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...