Ju përshëndes kreshnikë të epokës së demokracisë - Bota Sot
Ju përshëndes kreshnikë të epokës së demokracisë

Kultura

Ju përshëndes kreshnikë të epokës së demokracisë

Nga: Sali Leka Më: 14 shtator 2019 Në ora: 10:51
Sali Leka

Literatura e katrahurës së mizorizmit komunist enverist ramizist, fjalët fisnik, kreshnik dhe besnik I hoqi nga leksiku I gramatikës shqipe.

45 vjet nuk u shkruan fjalët fisnik I admiruar as kreshnik I merituar, as besnik teuratik I betuar, as vital viganik I lartësuar.

Në fakt Shqipëria kishte ka dhe do të ketë djem dhe burra fisnikë, kreshnikë, besnikë, vital viganikë eposikë të dalluar, por përsëri veprojnë ingranzhe makabre të katrahurës dhe censurës monstruoziste, akoma më keq se në shekullin e XX.

Ka shumë redaksi gazete dhe televizione por në disa prej tyre janë strehuar gazetarë shtrembalarë por ka edhe gazetarë kreshnikë dhe mendimtarë vizionarë.

Më 10 shtator 2019 stafi i gazetarëve të nderuar kreshnikë të dalluar botuan tregimin me fakte konkrete të vërteta me titull :

”EDI RAMA ANTIKOMUNISTI I BETUAR DHE ANTIMIZORISTI I ADMIRUAR”

Jam i obliguar me i përshendetuyr këta gazetarë vitalë viganikë dhe eposikë të lartësuar.

Do ti përshëndes me dy poezi lirike erotike nga dy libra:

  1. “ Blerina Sydelina”
  2. “ Esmeralda e Dilona në Everest arrin  jehona”

Por jo sot ditë tjetër.

Kurse sot theksoj këto dy libra nuk janë botuar nga shtrembalucët e shekullit XX, shekulli i tmerrit për të mos thënë më tej, se u bie të fikët atyre zgërdhecëve që jetojnë.

Tregimi “EDI RAMA, ANTIKOMUNISTI I BETUAR DHE ANTIMIZORISTI I ADMIRUAR”  është tregimi i parë i librit  me titull: “ Krimet mizoriste të komunizmit”.

Për krimet e komunizmit kanë botuar dhe shkrimtarë të tjerë libra por të tëra me gënjeshtra dhe trillime nën maskën pompoze se gjoja po demaskojmë komunizmin por nuk demaskohet komunizmi dhe marksizmi nga vetë kriminelët, vetë mizorët, vetë fallsifikatorët, vetë persekutorët që kanë burgosur, interrnuar dhe persekutuar 750 intelektualë humanist të kultuaruar dhe 175 shkrimtarë, poetë dhe dramaturgë liberalistë modernist me kontribut të cmuar por të vuajtur të stërmunduar me vite e dekada.

Me shumë kujtim për ata që nuk jetojnë.

Me shumë admirim për ata që jetojnë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...