Ik - Bota Sot
Ik

Kultura

Ik

Nga: Neki Lulaj Më: 15 shtator 2019 Në ora: 23:07
Neki Lulaj

Ik, sa më larg ik  ti që miqtë  si numra   i ke vlerësuar.

Ti që nëpër vite ke dhuruar mashtrime e intriga.

Mos e rëndo askënd me dyfytyrësinë e sterruar!

Të perëndojë me ty njerëzorja  ku portë është  smira.

Miqtë i ke vlerësuar vetëm me numra në tabelë.

Duke thenë  çuditërisht se vetëm ti ishe në botë .

Me intrigat e tua qumështi  të doli mbi përshesh.

Ty  zili ta kanë   vetëm  dhelprat  në strofkë.

Oo ishe si lule ku spërkatej gjaku pabesia.

 E si hunda e Pinokut mendja t’u rrit dhe më shpejt.

Lule shpërthen edhe kaktusi tej te  shkretëtira.

Ti shtireshe si engjëll me zemrën e iriqit në kënetë.

Shko te Mbretëria e Djallit të egër e të zi si blozë

Mbase ka një vend të madh atje në atë xhungël me gjemba

E ne, këtu, të mësojmë që njeriun  së pari ta provojmë

Që nesër të mos bëhemi mbjellës të gjembave në ferra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...