Ndërron jetë këngëtari i njohur si ‘Franc Sinatra’ i lindjes - Bota Sot
Ndërron jetë këngëtari i njohur si ‘Franc Sinatra’ i lindjes

Kultura

Ndërron jetë këngëtari i njohur si ‘Franc Sinatra’ i lindjes

Më: 2 tetor 2019 Në ora: 18:43
Karel Gott

Këngëtari çek, Karel Gott, i cili shiti miliona këngë dhe u njoh si “Sinatra i Lindjes” ka vdekur në moshën 80 vjeçare.

Gott lansoi pothuajse 300 albume, duke filluar nga mesi i viteve 1960, duke shitur dhjetëra miliona kopje në të gjithë botën.

Gott ishte i popullarizuar prapa Perdes së Hekurt dhe u bë i njohur si “zëri i artë i Pragës”, por ai gjithashtu gjeti famë në Evropën Perëndimore, veçanërisht në Gjermani.  

Ai vdiq të martën vonë pas një sëmundjeje të gjatë dhe të rëndë, tha gruaja e tij.

Gott njoftoi muajin e kaluar se ai kishte leukemi akute.

Albumi i tij i fundit i daton nga viti 2018 dhe ishte akoma popullor në Gjermani, Rusi dhe SHBA.

Në vitin 1968 ai përfaqësoi Austrinë në Eurovizion, duke realizuar këngën ‘Mijëra Dritare’.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...