Vdes muzikanti i famshëm - Bota Sot
Vdes muzikanti i famshëm

Kultura

Vdes muzikanti i famshëm

Më: 6 tetor 2019 Në ora: 14:15
Grupi Rock

Bateristi legjendar Ginger Baker, një nga themeluesit e grupit britanik rock, Cream, vdiq sot në moshën 81-vjeçare, tha familja e tij.

Djali i Baker njoftoi në Twitter se bateristi kishte vdekur "paqësisht në spital", njoftoi AP.

Baker njihet si një nga bateristët më inovative dhe me ndikim, sipas BBC.

Stili i tij karakterizohej nga një kombinim i fuqisë jazz dhe rock të papërpunuar. Ai ishte një personalitet temperament dhe konfliktuoz, sjellja e të cilit në skenë shpesh shkaktonte probleme.

Grupi tre anëtarësh, Crimea, luajti nga viti 1966 deri në 1968. Së bashku me anëtarët e tjerë të grupit, Jack Bruce dhe Eric Klepton, ai u pranua  në shtëpinë e të famshmëve Rock and Roll Hall of Fame në 1993.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...